Strict (2048): Declaration of MyComponent::initialize() should be compatible with Component::initialize(Controller $controller) [APP/Controller/Component/MyComponent.php, line 456]
Strict (2048): Declaration of HitcountBehavior::setup() should be compatible with ModelBehavior::setup(Model $model, $config = Array) [APP/Model/Behavior/HitCountBehavior.php, line 89]
- گردشگری اسلامی
 
 
 
 
 
 
  • تعداد صفحات : 224
  • قطع کتاب : رقعی
  • نوع جلد : شومیز
  • شابک : 978-600-6077-19-2
  • نوبت چاپ : 1
  • تاریخ چاپ : 1391
  • قیمت : 8,500 تومان
 

                                      اولین کتاب در حوزه «گردشگری اسلامی»

 

امروزه دين و فرهنگ به صورت عوامل مؤثري درآمدهاند که ميتوانند تنشها و تعارضهاي بينالمللي را کاهش دهند. اين امر بارها به اثبات رسيده است که هرگاه فرهنگ و ارزشهاي ملتي ناديده انگاشته شود، نتايجي غمانگيز به بار خواهد آمد. گردشگري و به خصوص گردشگري اسلامي موجب ميشود که افراد مناطق مختلف جهان و به ويژه کشورهاي اسلامي يکديگر را ملاقات نمايند، با يکديگر تماس برقرار کرده و بتوانند به کشف دنياهاي جديدي بپردازند و اينهمه از ويژگيهاي منحصربهفرد گردشگري است که سبب همگرايي بيشتر بين ملتها ميشود. بهاين ترتيب ساير جوامع و فرهنگها داراي هويت شده و به عنوان گروههاي انتزاعي و تجريدي در صحنۀ حيات باقي نميمانند.

 

گردشگري عاملي موثر در تعامل فرهنگ ها

تبديل شدن صنعت گردشگري به عامل مؤثر در تعامل فرهنگها، گفتوگوي تمدنها و برقراري انس و الفت بين ملتها، لزوم شناخت و توجه به بخشهاي پراهميت اين صنعت به ويژه گردشگري اسلامي را ضروري ميسازد. در کشورهاي اسلامي نياز به اين نوع گردشگري به شدت احساس ميشود، زيرا بسياري از مسلمانان علاقه دارند به مناطقي سفر کنند که علاوه بر جنبههاي سياحتي، فرهنگ و ارزشهاي اسلامي نيز بر آنها حاکم بوده و رعايت اين ارزشها و آداب اسلامي از جمله سهولت در انجام فرايض ديني، وجود غذاهاي حلال و احساس امنيت و خاطري آسوده براي آنان فراهم بوده و هيچگونه مانع و تحديدي براي ايشان بهوجود نيايد. اهميت گردشگري اسلامي نويسنده كتاب، دكتر مهدي جمالي نژاد» را بر آن داشته تا براي اولين بار كتابي با اين عنوان را منتشر نمايد و «دكتر علي اكبر ولايتي» نيز مقدمه اي بر آن نگاشته است.

 

چرا گردشگري اسلامي براي ما مهم است

در مقدمه دكتر ولايتي بر اين كتاب آمده است: «بسياري از کشورهاي اسلامي علاقهمند به جذب گردشگران فرهنگي هستند. گردشگر فرهنگي، گردشگري است که در هنگام عزيمت به کشورهاي اسلامي، علاوهبر علاقه به آشنايي با فرهنگ و تاريخ آن کشور، به مذهب و مناسبات فرهنگي آن جامعه نيز احترام ميگذارد. جهان اسلام از قديم الايام خود، گفتماني از يک گردشگري داخلي داشته و آن زيارت است. با اين وجود، امروزه گردشگري اسلامي با همۀ اجزا و گونههاي مختلف آن، به سبب ويژگيهاي ساختاري و کارکرد خاص، خود توانسته در متن گردشگري جهان جاي خود را بازنمايد. کشور ايران نيز با برخورداري از کلانشهرهاي مذهبي و مناطقي باستاني مانند مشهد، قم، اصفهان، آذربايجان، کرمانشاهان، خوزستان، فارس، کرمان و يزد که جزو شهرهاي مقدس و نقاط تاريخي جهان به شمار ميروند، توانسته در پرتو جهانبيني پديد آمده از سرشت ديني و مذهبي خود، فضاي اجتماعي و اقتصادي خود را کاملاً تحت تأثير عامل مذهبي، فرهنگي و گردشگري زيارتي برخاسته از آن قرار دهد و با جذب گردشگر - زائر از ديگر کشورهاي مسلمان، زمينهساز وحدت و همگرايي هر چه بيشتر کشورهاي اسلامي را ايجاد کند و در کنار آن عاملي اساسي در ايجاد موتور محرک رشد اقتصادي و توسعه پايدار اين شهرها و در نهايت ايران اسلامي باشد.»

 

 

نگاهي به فصول كتاب:

کتاب «گردشگري اسلامي» نيز با هدف همگرايي و وحدت هر چه بيشتر کشورهاي مسلمان و همچنين توسعه همه جانبه آنها در پنج فصل تدوين يافته است. فصل اول به بيان کليات و مفاهيم اساسي در باب گردشگري اسلامي و جوانب آن پرداخته است؛ فصل دوم دربردارنده مبحثي در گردشگري فرهنگي و نقش گردشگري اسلامي در تقويت فرهنگ و تعامل فرهنگي بين کشورهاي اسلامي است؛ در فصل سوم به گفتاري در راستاي شناخت روند تاريخي گردشگري مذهبي، انواع آن، ويژگي گردشگري مذهبي، گردشگري مذهبي در اديان مختلف و بيان مهمترين مکانهاي مذهبي جهان و دنياي اسلام اشاره کرده است؛ در فصل چهارم بهطور اختصاصي به مبحث گردشگري اسلامي پرداخته و سعي شده است که اهميت، جايگاه و فرصتهاي آن را در آينده با توجه به تحولات علوم و فنون، به طور مفصل بيان نمايد و در فصل پنجم به بيان جايگاه گردشگري اسلامي در بين دول مسلمان و اهميت آن در همگرايي و وحدت اسلامي پرداخته است.

 

كتاب «گردشگري اسلامي» که اولین اثر در حوزه گردشگری اسلامی است، می تواند فتح بابی بر عملیاتی کردن آموزه های اسلامی در جهت ارتقای علم و صنعت گردشگری ایران اسلامی باشد. این کتاب سعی دارد گامی در جهت پویا سازی هر چه بیشتر گردشگری ایران برداشته و از این راه موجبات بسط فرهنگ دینی و ایرانی را در کشورهای جهان فراهم سازد.

خرید آنلاین کتاب از سایت http://4soooq.ir                                         لینک مستقیم خرید

کتاب های دیگر در این زمینه