Strict (2048): Declaration of MyComponent::initialize() should be compatible with Component::initialize(Controller $controller) [APP/Controller/Component/MyComponent.php, line 456]
Strict (2048): Declaration of HitcountBehavior::setup() should be compatible with ModelBehavior::setup(Model $model, $config = Array) [APP/Model/Behavior/HitCountBehavior.php, line 89]
- بیداری اسلامی
 
 
 
 
 
 
  • تعداد صفحات : 300
  • قطع کتاب : پالتویی
  • نوع جلد : شومیز
  • شابک : 978-600-6077-34-5
  • نوبت چاپ : 2
  • تاریخ چاپ : 1392
  • قیمت : 7,000 تومان
 

 در این کتاب با مروری بر سیر تکامل و تاریخچه بیداری اسلامی، به معرفی مهمترین جریان ها و نهضت های تاریخی بیداری اسلامی پرداخته شده است. این کتاب سه زبانه که به دو زبان عربی و انگلیسی نیز ترجمه شده، بیداری اسلامی را در چهار موج دسته بندی کرده است.

در موج اول شاهد مواجه جهان اسلام با بُعد نظامی استعمار غرب به جهان اسلام بودیم که در مقابل هم دفاع مسلمانان از استقلال و تمامیت ارضی شان همراه است. هجمه نظامی روس به ایران، انگلیس در هند، فرانسه در شمال آفریقا و ... نمونه هایی از این امر است.

موج دوم راهبرد سیاسی، ابزار مسلمانان در مواجه با هجمه و تهدیدات استعمار است. این مرحله از بیداری اسلامی با حکم تاریخی میرزای شیرازی مبنی بر حرمت مصرف توتون و تنباکو و همچنین نهضت مشروطه به اوج می رسد.

هجمه فرهنگی جبهه استعمار به جهان اسلام و دفاع فرهنگی در موج سوم بیداری اسلامی جای دارد. نهضت فرهنگی عصر پهلوی، نهضت ملی شدن صنعت نفت و تأسیس حوزه علمیه قم از جمله  رویدادهای اشاره شده در این مرحله هست.

موج چهارم دوران نظریه پردازی است. شاخصه اصلی این موج، حضور موثر و محکم دین و رهبران دینی در عرصه اجتماعی و نظام سازی است. در ایران نهضت پانزده خرداد هزار و سیصد و چهل و دو به عنوان یکی از اجزای مهم این موج قلمداد می شود که به پیروزی انقلاب اسلامی منجر شد. نهضت فکری مبارزاتی شیعیان عراق به رهبری دو مغز متفکر ، مرحوم صدر و حکیم در عراق و سیاست تقریب مذاهب که آیت الله بروجردی بنیان گذار آن بودند، نهضت شیعیان در لبنان و نهضت مسلمانان در پاکستان در موج چهارم قرار می گیرد.

خرید آنلاین کتاب از سایت http://4soooq.ir                                         لینک مستقیم خرید

کتاب های دیگر در این زمینه